جمعه 28 دي 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایتچگونگی برخورد با ترس از تاریکی در کودکان

تقریبا همه کودکان برای حداقل یک بار از تاریکی می ترسند.

این ترس اغلب دردو یا سه سالگی ظاهر می شود.ترس از تاریکی در میان کودکان، متفاوت و در حال تغییر است؛ یک شب از هیولا و شب دیگر از دزد می ترسند. معمولا اطمینان دادن به کودک (هرچند جزیی)مانع از تشدید و مزمن شدن ترس میشود، اما گاهی ترس در کودک باقی می ماند. در این صورت پیشنهادهایی برای غلبه بر آن مشکل کارساز می باشد.

در مورد ترس بحث کنید:

هیچگاه بر روی احساساتی مثل ترس سرپوش نگذارید، بلکه به آنها اعتراف کنید؛ زیرا به نظر کودک آنها واقعی هستند. به او اطمینان دهید که چیزی برای ترسیدن وجود ندارد ولی احساسات او را به سخره نگیرید و احمقانه فرض نکنید. از کودک بپرسید که دقیقا از چه چیزی می ترسد. در یک اتاق تاریک، کنار او بنشینید و بخواهید علت ترس خود را شرح دهد.

کودک را در مقابل ترس مقاوم کنید:

مجموعه ای از بازیها می توانند کودک را به تاریکی عادت دهند. به برخی از این بازی ها توجه کنید:

-         دنبال بازی:خودتان نقش راهنما را ایفا کنید و از کودک بخواهید شما را دنبال کند، بهتر است با دستانتان او را راهنمایی کند. در ابتدا بازی رتا در روشنایی انجام دهید و فقط گاهی وارد تاریکی شوید. اما به تدریج مدت زمان بیشتری را در تاریکی بگذرانید. اگر کودک خواست جایتان را با او عوض کنید.

-         بشمار بازی: همراه با کودکتان در یک مکان تاریک بایستید و تا عدد سه بشمارید. کم کم این زمان را طولانی تر کنید تا به شصت ثانیه برسد. او را از صمیم قلب تحسین کنید. به تدریج صدایتان را پایین تر بیاورید . برای کودکان بزرگترتان این زمان را تا چند دقیقه هم می توانید ادامه دهید.

-         در تاریکی گرگم به هوا بازی کنید. هرکدام به نوبت گرگ شوید اگر همراه با همسرتان بازی کنید بهتر است و اگر در حین بازی سر و صدای بیشتری داشته باشید بهتر است

-         میز بازی: روی میزی تقریبا بلند پتوپی بیندازید و از کودک بخواهید به داخل ان برود و در آن بازی کند هرچند کوتاه! این مکان فضای مناسبی برای بازی کردن در تاریکی است.

-         در ترس کودک شریک شوید. همراه با کودکتان در تاریکی بنشینید. سایه ها! را ببینید و به صداهایی! که او را آزار می دهد و می ترساند گوش فرا دهید. در صورت لزوم چراغ را روشن کنید و منبع صداها و سایه هایی را که او را اذیت می کند را برای او توضیح دهید.اجازه دهید کودکتان با درآوردن صداها و شکلک های عجیب و غریب شما را بترساند، شما هم مانند یک آدم ترسو عمل کنید تا فکر کند در بازی موفق و برنده بوده است.

-         با او قایم موشک بازی کنید و  یا یک چیز خاصی را در جای تاریک ، مخفی کنید و از او بخواهید آن را پیدا کند تا در این صورت یک علامت مثبت به دست آورد.می توانید برای هر سه تا علامت تشویق در نظر بگیرید.

البته کودکتان قوانین تشویق شما را نداند و پیش بینی خاصی نکند

به کودک اطمینان دهید که در تاریکی خطری او را تهدید نمی کند:

-         شب هنگام ، قبل از خواب درب ها و پنجره ها را قفل کنید. توضیح دهید که دزد بندرت به خانه ای که کسی  در آن است، وارد می شود و هینطور توضیح دهید که اگر کسی به خانه شما وارد شود  شما زودتر از خواب بیدار خواهید شد.

-         برای اطمینان کودک برای بازی هر از چند وقتی با چراغ قوه وارد اتاق تاریک شوید و نقش جاسوسها را بازی کنید.

-         به فرزندتان بیاموزید در تاریکی با خودش حرف بزند و جمله هایی از این قبیل"من نمی ترسم، هیچ چیز نمی تونه به من صدمه بزند" را تکرار کند، می تواند خودش را شجاع کند.

از تقویت کننده ها استفاده کنید:

-         هرگاه کودک را در غلبه بر ترسش موفق دیدید او را تحسین کنید، توجه کنید که کودکتان از قوانین تشویقی شما باخبر نشود.

-         مدت زمان ماندن در تاریکی را با توجه به خواسته کودک هرشب افزایش دهید. یک دقیقه، هرش ب بالتر روید تا کودک به مرور زمان بتواند قبل از خواب به رختخواب رود و به آرامی تا موقع به خواب رفتن در اتاق خود بماند..

 

 

در باره استان
در باره دانشگاه
تماس با ما
نقشه سایت 
راهنمای سرویسهای تحت وب
پست الکترونیک 
سامانه سیب 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved